بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی - جزیره قشم - IRANIMEX2019

جزیره قشم در یک نگاه

جزیره قشم، نگین خلیج فارس، در استان هرمزگان و تنگه‌ی هرمز واقع شده است. قشم مقصد سفر بسیار دیدنی به‌شمار می‌رود و در همه‌ی ماه‌های سال میزبان گردشگران فراوانی است.

بزرگ‌ترین جزیره‌ی ایران و خلیج‌فارس آنقدر جذاب و دیدنی است که یکی از بهترین مقصدهای گردشگری و سفر در داخل کشور به‌شمار می‌رود.

جزیره‌ قشم یکی از جزیره‌های استان هرمزگان است که در جنوب و کنار آب‌های خلیج‌فارس قرار دارد.

در قشم ساحل صخره‌ای، ماسه‌ای و گلی پیدا می‌شود، ویژگی که کمتر جزیره‌ای آن‌را دارد. دیدنی‌های طبیعی، غذاهای محلی و دریایی و معاشرت با مردم خونگرم قشم در کنار هم ترکیب بسیار جذابی هستند.

اگر برای سفر به قشم برنامه‌ریزی می‌کنید، برای کاهش هزینه‌های سفر و انتخابی ارزان و آگاهانه، می‌توانید به کمک موتور جستوی تور کجارو، ارزان‌ترین تور قشم را پیدا کرده و تور مدنظرتان را از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید.

جغرافیای قشم

بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی - جزیره قشم - IRANIMEX2019

میانگین دمای سالانه‌ی قشم حدود ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. رطوبت در قشم بالا است و میانگین سالانه‌ی آن به ۷۴ درصد می‌رسد. اما روی‌هم‌رفته سرزمین خشکی به‌شمار می‌رود و بارندگی در آن اندک است، یعنی حدود ۱۵۰ میلی‌متر در سال. جذر و مد در قشم بین دو تا چهار متر است.

مساحت قشم ۱۴۹۱ کیلومترمربع است و بزرگ‌ترین جزیره‌ی خلیج فارس به‌شمار می‌رود. قشم از شمال به بندرعباس، از شمال شرق به جزیره‌ی هرمز، از شرق به جزیره‌ی لارک، از جنوب به جزیره‌ی هنگام و از جنوب غربی به جزیره‌های تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی می‌رسد. فاصله‌ی قشم تا بندرعباس ۲۰ کیلومتر برابر با ۸٫۱۰ مایل دریایی است.

نام قشم

قشم در دوره‌ی ساسانیان ابرکاوان نام داشت. کاوان در زبان پارسی میانه یعنی «از تباره کاوه». بنی کاوان و لافت نام‌های دیگر قشم بوده است.

مردم قشم

بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی - جزیره قشم - IRANIMEX2019

 

سرشماری سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد جمعیت قشم حدود ۱۴۹ هزار نفر است که حدود ۶۷ هزار نفر آن در شهر و بقیه در روستاها زندگی می‌کنند. بخشی از ساکنان کنونی قشم بومی هستند و بخش دیگر را مهاجران تشکیل می‌دهند.

زبانی که از قشمی‌ها می‌شنوید، فارسی با گویش بندری است. زبان محلی قشمی ترکیب از فارسی، بندری، عربی، هندی و انگلیسی است. مردم بومی قشم به اسلام و مذهب سنی شافعی اعتقاد دارند.

سوغات قشم

بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی - جزیره قشم - IRANIMEX2019

عکس: بهمن زارعی

مسافر جنوب که باشید، خرما بخش حذف‌نشدنی سوغاتش است. قشم بیشتر از ۲۰ مدل نان محلی دارد که نان تموشی بیشتر از بقیه معروف است. کیک اسفنجی هلر هم سوغات روستای هلر است که طرفداران خودش را دارد.

ماهی و میگوی تازه، صنایع دستی که با صدف، گوش ماهی، مرجان و حلزون ساخته می‌شود، گلیم، رودوزی‌های سنتی، محصولات حصیری و انواع ادویه از دیگر سوغات جزیره‌ قشم هستند. البته که در مرکز خریدهای امروزی قشم می‌توانید پوشاک و لوازم جانبی متنوعی پیدا کنید.

خوراک محلی قشم

بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی - جزیره قشم - IRANIMEX2019

در یک جزیره‌ی زیبا بهترین خوراکی‌ها با ماهی و میگو پخته می‌شوند. مردم قشم ماهی برشته، زیبون، کلمبا، هواری، موفلک، عنکاس یا ماهی مرکب، پودینی کوسه یا سفره ماهی، برنج دیشو، پلو بچه میگو و نان توموشی می‌پزند.

دیدنی‌های قشم

بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی - جزیره قشم - IRANIMEX2019

 

چشم از دیدن زیبایی‌های طبیعی قشم سیراب نمی‌شود. شاید معروف‌ترین دیدنی قشم جنگل حرا باشد که سزاوار این شهرت هم هست؛ و البته ساحل بسیار زیبا و دل‌انگیز قشم با چشم‌انداز آب‌های خلیج‌فارس قابل‌مقایسه با هیچ چیز نیست.

گنبد نمکی و غار نمکدان، انجیر معابد، قلعه پرتغالی‌ها، غار خربس، دره ستارگان، آب انبار بی بی،‌زکاسه سلخ، تنگه چاهکوه، تنگه عالی محمد، بام قشم، بازار سنتی قشم و لنج‌سازی از جاذبه‌های قشم هستند.

بازدید از ژئوپارک قشم، پارک زیتون، پارک کروکودیل، آکواریوم پروانه طلایی و امکان غواصی، پرواز با پاراگلایدر و دوچرخه‌سواری از جاذبه‌های دیگر جزیره هستند که طرفداران زیادی دارند.

بیست و یکمین نمایشگاه صنایع دریایی - جزیره قشم - IRANIMEX2019

 

قلعه نادری و چاه‌های تلا در بندر لافت قرار دارند که در بعضی روزها امکان تماشای شنای دلفین‌ها را دارد.

روستای شیب‌دراز در بعضی ماه‌های سال محل تخم‌ریزی لاک‌پشت‌ها است. قبرستان ۹۰۰ ساله‌ی تم سنیتی، مقبره بی بی مریم در روستای تم سنیتی؛ روستای توریان، جزایر ناز و سد گوران زیبا و تماشایی هستند.